Strona Główna ˇ O autorze ˇ Kontakt ˇ Katalog stronNiedziela, Styczeń 20, 2019
Nawigacja
Strona Główna
O autorze
Kontakt
Katalog stron
OPOWIADANIA
1. OKNO DO RAJU
2. KOŁODZIEJE
3. PUDEŁKO SZAFRAŃSKIEGO
4. KAWA-ŁEK CZEGOŚ
5. WIELKA UCIECZKA
6. INSTRUKCJO-PISARSTWO
7. BAJKA O MAŁŻACH
8. OD ZERA DO MILIONERA
9. NIEWIDZIALNI
10. KAMIEŃ PRZYDROŻNY
KOŁODZIEJE
Obrady walnego zebrania delegatów cechu kołodziejów budziły od pokoleń ogólną sensację.
W obradach tych uczestniczyły setki kołodziejów, choć powszechnie wiadomo, że zawód ten zanikł ponad 100lat temu.
Za oficjalny termin końca tego fachu uznaje się czas, w którym ostatni czynny zawodowo kołodziej wpadł na trop rozwikłania matematycznego problemu kwadratury koła i to go doprowadziło najpierw do postradania zmysłów, a następnie do zgonu.

Delegaci na zjazd kołodziejów mimo śmierci rzemiosła, które reprezentowali, nigdy nie wydawali się tym faktem przejęci.
W brukowej prasie mnożyły się plotki spekulacje według, których zjazd kołodziejów był przykrywką dla organizowania wieców członków nielegalnego ruchu narodowo-satanistycznego, innym razem dopatrywano się tajnych kontaktów między politykami, a bliżej nie określonym lobby zbliżonym do branży motoryzacyjnej. Próbowano nawet obarczyć kołodziejów odpowiedzialnością za niestabilność kursu waluty.
Wydawało się nie prawdopodobne, że z roku na rok przybywało osób wpisujących w formularzach urzędowych - zawód: kołodziej.

Opinia publiczna lubi się ekscytować idiotyzmami! Nikomu z dziennikarzy, czy nawet czytelników brukowców nie chciało się pytać o przyczynę rosnącej popularności tej branży, samych zainteresowanych, zaś sami zainteresowani , nie byli przekonani czy należy mówić o tym zbyt głośno.
Przyczyna była jak to zwykle w życiu bywa banalna. Według statutu cechu kołodziejów, zawód ten dziedziczyło się, bez względu na to czy się miało na to ochotę, czy nie. To samo dotyczyło przystąpienia do cechu kołodziejów.
Młodych ludzi to bawiło. Było jak tytuł szlachecki dziedziczony z dziada pradziada. Coś co dawało poczucie dumy. Pozwalało się identyfikować z grupą. Trzeba też przyznać, że z czasem to identyfikowanie się było coraz bardziej uzasadnione. Cech organizował rożnego typu grupy wsparcia, warsztaty, kursy językowa i zajęcia kulturalne dla swoich członków.
Wszelkiego rodzaju działalność prowadzona była ze środków z konta odsetkowego, na które co roku spływała pokaźna kwota stanowiąca połowę skapitalizowanych odsetek od wielkiego depozytu kołodziejów. Druga połowa odsetek była dopisywana do tegoż depozytu. W ten sposób każdego roku kołodzieje dysponowali środkami w przybliżeniu o takiej samej sile nabywczej.
Oczywiście naruszenie tej fortuny mamiło wielu. Szkopuł w dobraniu się do fortuny polegał na tym, że w statutcie cechu kołodziejów był zapis mówiący, że decyzje dotyczące operacji na koncie muszą być podejmowane przez wszystkich członków cechu, w tajnym głosowaniu, zwykłą większością głosów, ale – i tu był problem- przy frekwencji 99% uprawnionych do głosowania.
Taki sam wymóg dotyczył dokonywania zmian w statucie cechu, sytuacja od pokoleń niezmiennie określano jako beznadziejną. Tym bardziej beznadziejną im więcej było członków cechu. Do cechu każdy się chętnie przyznawał, po cichu licząc na to, że skapnie mu choć odrobina z wielkiego depozytu kołodziejów. Nie było przy tym ważne, że prawie nikt z pretendentów do tej fortuny nie wiedział na czym polegał, a nawet czego dotyczył fach praojców.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta
Brak zawartości dla tego panelu
wsparcie:

Magiczne opowiadania
Fantastyka
Najlepsze opowiadania
Katalog stron
Copyright DonPedro © 2010-2015

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl